STUDENCI

Jeżeli rozpocząłeś właśnie naukę na uczelni w Polsce, albo jesteś już na kolejnym semestrze nauki, zadaj sobie pytanie:

Czy te studia to jest rzeczywiście to, czego się spodziewałeś?

 

Pamiętaj, że studia to nie wyścig, studia to rozwój i zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności. Studia to także przygotowanie do rynku pracy.

 

Jeżeli nie czujesz się dobrze na kierunku, na którym obecnie studiujesz, zawsze jest możliwość rozpoczęcia innego kierunku w innym miejscu.

Jeżeli jednak lubisz swój kierunek, jest też możliwość kontynuacji tego samego kierunku ale na innej uczelni.

Okres wakacyjny daje dużo możliwości do zdobycia dodatkowych umiejętności.

 

Wszystkie opisane powyżej opcje są możliwe do zrealizowania na uczelniach w Danii.

Skorzystaj więc z dostępnych możliwości i wyjedź do Danii!
To jest prostsze niż Ci się wydaje!


ROZPOCZNIJ NOWY KIERUNEK

We wrześniu 2016 r. Klaudia z Radomia rozpoczęła studiowanie prawa na jednej z uczelni na śląsku. Rodzice Klaudii byli bardzo z niej dumni, gdyż rozpoczęła studiowanie tak prestiżowego kierunku, na który wcale nie jest łatwo się dostać. Klaudia jednak szybko straciła zapał do nauki prawa, bo zdała sobie sprawę z tego, że nie jest to do końca zawód, którym chciałaby się zajmować przez całe życie. Zainspirowana relacjami kilku znajomych, którzy w tym samym okresie rozpoczęli studia w Danii, Klaudia postanowiła spontanicznie zmienić uczelnie i kierunek na taki, o którym zawsze marzyła by studiować. Pod koniec stycznia następnego roku Klaudia miała wielki dylemat, gdyż zaliczyła wszystkie egzaminy na swojej pierwszej sesji egzaminacyjnej na kierunku Prawo, oraz dostała się na wymarzoną architekturę (ATCM) na uczelni w Aarhus. Obecnie Klaudia mieszka, studiuje i pracuje już od kilku lat w Danii, i teraz est bardzo zadowolona ze swojego wyboru.

 

Jeżeli studiujesz coś, co nie spełnia Twoich oczekiwań, wcale nie musisz tego kontynuować na siłę. Nie musisz też czekać do września, by móc rozpocząć studiowanie czegoś innego.

Pamiętaj, że wiele uczelni w Danii prowadzi rekrutację 2 razy w roku. Oznacza to, że 1szy semestr na wielu kierunkach rozpoczyna się we wrześniu, ale także i w lutym. Dzięki temu z nowym rokiem kalendarzowym można rozpocząć studiowanie nowego kierunku.

 

Najbardziej popularne kierunki, które rozpoczynają się 2 razy w roku to kierunki techniczne:

  • Architektura (ATCM)
  • Inżynieria Budowlana (Civil Engineering)
  • Inżynieria Informatyczna (Software Engineering)

 

Co roku, listę dostępnych kierunków rozpoczynających się od lutego, podajemy na naszej stronie FACEBOOK.

Sprawdź naszą stronę Facebook, gdyż może nie być jeszcze za późno, by złożyć podanie na Twój wymarzony kierunek, który rozpoczyna się od lutego.

 

Jeżeli jesteś studentem w Polsce, a myślisz o studiowaniu w Danii pamiętaj, że:

  • masz czas do 15 marca by złożyć podanie na studia rozpoczynające się od września
  • masz czas do 15 października by złożyć podanie na studia rozpoczynające się od lutego *

 

Napisz do nas i dowiedz się więcej

www.studiawdanii.dk

 

* na studia rozpoczynające się od lutego uczelnie prowadzą nabór do momentu wyczerpania miejsc. Dlatego też często jest możliwość złożenia podania nawet po 15 października, gdy limit miejsc na dany kierunek nie jest jeszcze wyczerpany. Lista dostępnych kierunków, które nie zamknęły jeszcze rekrutacji dostępna jest na stronie internetowej każdej uczelni, albo na naszej stronie FACEBOOK.

 

KONTYNUACJA TEGO SAMEGO KIERUNKU

Jeżeli studiujesz kierunek, który bardzo lubisz, jednak miejsce w którym studiujesz nie do końca spełnia Twoje oczekiwania, pamiętaj, że zawsze możesz kontynuować studiowanie tego kierunku na innej uczelni. Wszystko zależy od tego, ile przedmiotów masz już zaliczone, i z jakim wynikiem.

 

FULL TIME STUDIES

Wielu studentów z różnych krajów Europejskich przyjeżdża do Danii, by kontynuować studiowanie w tym kraju. Nie oznacza to wcale, że każda z tych osób zdobyła wcześniej tytuł lic/inż. bądź magistra. Wiele osób ma zaliczone zaledwie kilka semestrów na uczelni w swoim macierzystym kraju, jednak przed uzyskaniem dyplomu postanowili zmienić uczelnię i kontynuować dalsze studiowanie w Danii.

 

Zmiana uczelni jest łatwiejsza, gdy uczelnie mają podpisane między sobą umowy o wzajemnej współpracy i podobnym programie nauczania. W takim przypadku jest nawet możliwość, by po zakończeniu nauki uzyskać dyplom jednocześnie z obydwu uczelni naraz.

 

W przypadku, gdy uczelnie nie mają podpisanej umowy o wzajemnej współpracy, decyzję o przyjęciu kandydata na konkretny semestr danego kierunku podejmie indywidualnie Head of the Programme. Osoba taka z pewnością poprosi o wypis (w języku angielskim) wszystkich przedmiotów i zagadnień zaliczonych na poprzedniej uczelni. Jeżeli przedmioty te pokryją się z programem nauczania na wybranym kierunku, jest możliwość zaliczenia ich i przepisania ocen, by nie powtarzać tego samego przedmiotu 2 razy. Dzięki temu istnieje możliwość, by skrócić sobie okres studiowania nawet o kilka semestrów.

 

TOP-UP

Jeżeli masz zaliczone 4 semestry studiów 1go stopnia (2 lata), jest możliwość kontynuowania studiowania tego kierunku w Danii na programie Top Up. Więcej informacji na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 

 

WYMIANA ERASMUS

W trakcie studiowania, w ramach Unijnego programu ERASMUS, masz możliwość wyjechania na 1-2 semestry na uczelnię w innym europejskim kraju, która prowadzi naukę tego samego bądź bardzo podobnego kierunku. W trakcie wyjazdu będziesz jednocześnie studentem dwóch uczelni naraz, a Twoja macierzysta uczelnia powinna bezproblemowo uznać Ci naukę, jaką odbędziesz na innej uczelni. Na wyjazd zagranicę i pokrycie różnic w kosztach możesz otrzymać dofinansowanie z programu, wypłacane przez uczelnie macierzystą.

 

Dania ma jedne z najbardziej umiędzynarodowionych uczelni, gdyż nauka na większości kierunków prowadzona jest w nowoczesny sposób w j. angielskim. Dzięki temu wielu studentów z różnych krajów Europejskich przyjeżdża do Danii na 1 bądź 2 semestry na wymianę studencką w ramach programu Erasmus (oprócz tych co studiują FULL TIME).

 

I ty też możesz wyjechać do Danii na wymianę studencką.

Znajdź na stronie swojej uczelni listę szkół partnerskich w Danii, albo samemu skontaktuj się z wybraną uczelnia w Danii i zorganizuj swój wyjazd. Na wyjazd w ramach programu Erasmus mogą liczyć studenci studiów 1go jak i 2go stopnia, a także studiów doktoranckich.


SZKOŁA LETNIA

Szkoła letnia prowadzi intensywną naukę przedmiotów fakultatywnych w okresie wakacyjnym. Oznacza to, że w określonym czasie, od poniedziałku do piątku, uczysz się tylko jednego przedmiotu. Dzięki temu możesz zaliczyć taki sam zakres materiału, jaki jest uczony w trakcie całego semestru. Uzyskane w ten sposób punkty ECTS można potem wykorzystać w swoim toku studiowania. W zależności od przedmiotu nauka może trwać od 2 do nawet 6 tygodni (zależy od uczelni i przyznawanych punktów ECTS).

 

Wiele szkół w Danii oferuje otwartą szkołę wakacyjną dla studentów z innych uczelni (o nazwie Summer University, albo Summer School). Uczestnictwo w szkole letniej może być darmowe jeżeli uczestnik jest w stanie udowodnić, że przedmiot ten zostanie zaliczony przez uczelnie macierzystą do toku studiowania uczestnika.  

 

Szkoła letnia to naprawdę dobre doświadczenie zagraniczne, które w ogóle nie koliduje z normalnym tokiem studiowania.

 

Jeżeli chcesz w skrócie doświadczyć, jak wygląda studiowanie w Danii, weź udział w szkole letniej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie w zakładce SZKOŁA LETNIA.

AGENCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO - STUDIA W DANII - TOGETHER WE CAN MAKE IT HAPPEN - www.studiawdanii.dk © 2018