WYBÓR STUDIÓW

Wiele osób (uczniowie i ich rodzice) dokonując wyboru liceum kieruje się głównie prestiżem danej szkoły. Ważna jest dla nich opinia o danej szkole oraz miejsce, które szkoła zajmuje w znanym rankingu (np. Perspektywy). A co ze studiami? Robiąc badania w szkołach ponadgimnazjalnych zauważyliśmy, że większość tegorocznych maturzystów w pierwszej kolejności wybiera studia w Warszawie bądź Krakowie. Dlaczego? Bo według maturzystów w tych miastach znajdują się najbardziej prestiżowe uczelnie. W rezultacie powoduje to, że w skali kraju liczba kandydatów na jedno wolne miejsce jest w tych miastach najwyższa. Jednocześnie prawdopodobieństwo dostania się na wymarzony kierunek jest bardzo niskie.

Tak to wygląda w Polsce. Jednak w porównaniu międzynarodowym nasze "prestiżowe" uczelnie nieco tracą na swoim prestiżu. Pierwszą uczelnię z Polski w najlepszym wypadku można znaleźć dopiero w połowie trzeciej setki w rankingu uwzględniającym najlepsze uczelnie na świecie. Dla porównania 2 duńskie uczelnie można znaleźć już w pierwszej setce (www.topuniversities.com). Nie oznacza to wcale, że na uczelnie w Danii jest się ciężej dostać niż w Polsce. Wręcz przeciwnie, proces rekrutacji oraz studiowania jest bardzo przejrzysty oraz elastyczny, o czym możecie poczytać więcej na naszej stronie. Jest wiele czynników, które wpływają na tak wysoki poziom edukacji w Danii. Jednak nie da się ukryć, że minie jeszcze wiele czasu zanim innowacja, przedsiębiorczość oraz nauka wszystkich przedmiotów po angielsku staną się standardem a nie przywilejem na polskich uczelniach. 

Na zdjęciu poniżej wyszczególniono większość najbardziej znanych i rozpoznawalnych uczelni w Danii. Pierwszy numer oznacza miejsce w rankingu krajowym, numer w nawiasach wskazuje miejsce w międzynarodowym rankingu. Biała linia wskazuje miejsce zlokalizowania głównego kampusu, gdyż większość uczelni ma swoje filie w różnych miastach.

Nauka na poziomie uniwersyteckim jest zazwyczaj prowadzona w języku angielskim, w bardzo innowacyjny sposób i w ścisłej współpracy z lokalnym i międzynarodowym biznesem. Z małymi wyjątkami w Danii na jedno wolne miejsce nie przypada 15 kandydatów …

NAJPOPULARNIEJSZE UCZELNIE W DANII

AGENCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO - STUDIA W DANII - TOGETHER WE CAN MAKE IT HAPPEN - www.studiawdanii.dk © 2018